Co je to základová deska?

Základová deska je jedním z typů plošných základů. Jedná se o nosnou konstrukci, která spojojuje stavbu s podložím a přenáší do něho celou váhu vrchní konstrukce. Existuje několik typů základových desek. Nejčastěji se setkáváme se základovou deskou na štěrku, stále více se však realizují základové desky na pěnoskle, případně na izolačním polštáři z extrudovaného polystyrenu. Typ základové desky a všechny její parametry vždy určuje projektová dokumentace, jíž je výkres základové desky nedílnou součástí.

Základová deska je prvním krokem, se kterým se při realizaci vašeho projektu setkáte. Na její kvalitě a použitých materiálech se rozhodně nevyplatí šetřit. Nekvalitní, nepřesná nebo technologicky nevhodná základová deska s sebou přináší celou řadu komplikací do budoucna, které ve výsledku celou stavbu prodlouží a výrazně prodraží. Pouze správně postavená základová deska vám zajistí úspěšné dokončení vaší stavby a její následné bezproblémové užívání na dlouhá léta.

postup prací

Úspěšná stavba každé základové desky vyžaduje odborné znalosti a zkušenosti, vhodně zvolené technologické postupy a správně použité materiály. Při stavbách základových desek proto vycházíme nejen z předchozích zkušeností, ale také neustále sledujeme nejnovější trendy a postupy. Níže krok za krokem uvádíme postup, který nejčastěji aplikujeme při výstavbě základových desek.

Seznámení s projektem, cenová nabídka

Každá stavba je unikátní a má svá specifika. Svažitost pozemku, geologické podloží, použité materiály či přání investora, to vše jsou atributy, které bereme v potaz. Detailní seznámení s projektovou dokumentací je pro nás samozřejmostí. Veškeré poznatky a dotazy směřujeme přímo na investora, kterému jsme schopni následně předat odpovídající cenovou nabídku.

Skrývka ornice, vytyčení domu, výkop základových pasů

Skrývkou ornice rozumíme odstranění svrchní části půdy a její uskladnění na pozemku tak, aby nám při stavbě nepřekážela a mohli jsme ji později použít. Přesné vytyčení domu provádí vždy geodet, což je nezbytné pro získání technické zprávy pro stavební úřad. Po přesném geodetickém vytyčení rohů domu vyznačíme podle projektové dokumentace základové pasy, které vyhloubíme na požadovanou šířku a hloubku. Vykopané základové pasy je nutné vždy pečlivě začistit a vytvořit tzv. základovou spáru.

Uložení zemnícího drátu, příprava prostupů

Na dno pečlivě začištěného výkopu rozvineme zemnící drát, jehož spoje ošetříme gumoasfaltem. Umístění zemnícího drátu a jeho vyvedení ze základů je přesně uvedeno v projektu. Dle projektové dokumentace připravíme průchodky pro přípojky inženýrských sítí. Pro elektrické kabely využíváme kopoflexové chráničky.

Betonáž základových pasů

Pomocí rotačního laseru vyznačíme přesnou výšku betonu v základových pasech. Projektová dokumentace nám přesně uvádí jaký typ betonu do základových pasů použijeme. U použitého betonu vždy sledujeme jeho pevnost, odolnost proti vlivům prostředí a velikost použitého kameniva. Základové pasy plníme namíchaným betonem z domíchávače, který transportujeme pomocí čerpadla. Díky tomuto postupu máme jistotu předepsané kvality a včasného zpracování betonové směsi. Po zavadnutí betonu umístíme roxory pro zajištění vodorovné fixace nadezdívky vůči bočnímu tlaku zeminy.

Založení, armování a betonování ztraceného bednění

Ztracené bednění zakládáme v nejvyšším místě základových pasů, založíme všechny rohy a pečlivě přeměříme vzdálenosti podél všech stěn, stejně jako vzdálenosti úhlopříčné. Přeměřením a důkladným umístěním rohových tvárnic zajistíme úhel rohu přesně 90°.  Mezi rohy pokračujeme pokládkou dalších tvárnic ztraceného bednění. Požadovanou pevnost zajistíme armováním pomocí betonářské výztuže, kterou vkládáme mezi jednotlivé řady ztraceného bednění. Ztracené bednění plníme betonem obdobně jako u základových pasů.

Rozvody ležaté kanalizace

Rozvody kanalizačního potrubí realizujeme pomocí plastových KG trubek. Potrubí začínáme klást od vyústění kanalizace ven ze základové desky. Všechna vyústění kanalizace ze základové desky jsou přehledně uvedena v projektové dokumentaci. Po celou dobu montáže dodržujeme 3% sklon potrubí. Pro udržení požadovaného spádu a pro zamezení kontaktu trubek s materiálem, který by je mohl poškodit, obsypáváme celé potrubí pískem, který velmi opatrně hutníme.

Zavážení a hutnění podloží, armování, šalování

Před položením a hutněním štěrkového lože prostor základové desky doplňujeme původním materiálem a postupně po vrstvách důkladně hutníme vibrační technikou. Pečlivá příprava mezizákladového prostoru je nezbytná, protože základová deska musí být celoplošně podepřena. Při použití nevhodného materiálu či jeho nedůkladném hutnění má materiál tendenci si sedat a ze základové desky se vlastně stává stropní konstrukce. Armování desky provádíme pomocí kari sítí uložených na podložkách. Dokonalou rovinu při šalování zajišťujeme pomocí rotačního laseru, který je součástí naší techniky.

Ukládání a rovnání betonu

Před samotnou betonáží ještě jednou pečlivě kontrolujeme pevnost šalovacího obložení. Betonování provádíme typem betonu uvedeném v projektové dokumentaci. Správnou výšku neustále přeměřujeme rotačním laserem, dokonalého uložení betonu dosáhneme pomocí vibrační latě. Urovnávání betonu provádíme pomocí stahovací latě. Základová deska je velkoplošná základová konstrukce bez dilatace, při tuhnutí betonu je tedy nutné celou konstrukci důkladně ošetřovat (přikrytí geotextílií, vlhčení vodou).

 

Často kladené dotazy

Kolik stojí stavba základové desky?

Často se setkáváme s otázkami typu: „Mám desku 150 m², kolik mě to bude stát?“

Na takovou otázku nelze jednoduše odpovědět. Cenu základové desky vždy určuje mnoho faktorů, zde výčtově uvádíme nejdůležitější z nich:

  • tvar a svažitost pozemku
  • množství zemních prací
  • vzdálenost transportu zeminy
  • geologické podloží
  • typ a množství stavebního materiálu (dáno projektovou dokumentací)
  • velikost základové desky
  • cestovní náklady 
  • další přání nebo požadavky zákazníka

Cena za zhotovení základové desky se pohybuje od 2 000 Kč do 4 000 Kč/m2 bez DPH. Pro přesnou cenovou nabídku nás prosím kontaktujte, ideálně s přiloženými stavebními dokumenty (situační výkres, půdorys a řez základů). 

Jak dlouho stavba základové desky trvá?

Délka výstavby je vždy závislá na mnoha faktorech, jako jsou nutné terénní úpravy, velikost desky, ale i klimatické podmínky. Časovou náročnost vždy s předstihem konzultujeme s investorem a jeho individuálními požadavky.

Kompletní výstavba průměrně velké základové desky (150 m²) na rovinatém či mírně svažitém pozemku nám zabere cca 8 dní.  

Jaké vybavení na stavbu základové desky využíváme?

Bez profesionální techniky se při stavbě základové desky neobejdeme. Moderní vybavení je nejen základem technologicky správného postupu, ale také celou stavbu výrazně urychlí a zefektivní. Z tohoto důvodu využíváme při stavbách vlastní mechanizaci, se kterou máme největší zkušenosti a o kterou náležitě pečujeme. Díky vlastnímu rozsáhlému inventáři techniky a nářadí také nejsme závislí na externích subdodavatelích nebo půjčovnách. Naše stavební společnost disponuje zejména následující technikou:

  • bourací technika od profesionálních výrobců HILTI a BOSCH
  • profesionální hledačka kabelů
  • profesionální rotační laserové zaměřovače BOSCH
  • hutnící technika WACKER NEUSON
  • kolový dumper JCB 1 THT
  • minirypadlo WACKER NEUSON 1703
  • pásové rypadlo BOBCAT E27Z
  • hliníkový přepravník GROMEX 5M

Poptáváte základovou desku?

Kontaktujte nás!